Teknik Şartname

YARIŞMA SÜRECİ VE TEKNİK ŞARTLAR

Bu yıl salgın nedeniyle değişen şartlar, yarışma sürecinde ve teknik şartlarda değişiklik yapmayı gerektirmiştir. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın 10. yılında yarışma süreci ilk 2 aşaması ön eleme olmak üzere, 4 aşamada planlanmıştır.

 

 • Ön elemenin 1. ve 2. aşamasında dijital sunum ve dijital değerlendirme olacaktır.

 

 • Yarışmacı, ilk olarak bir TEMA belirlemelidir. (ATHİB-Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda temayı yarışmacı kendisi belirler).

 

 • Yarışmacılar ön elemenin 1. aşamasında dijital (JPG) bir sunum hazırlamalıdır. (Yarışmaya katılanlar, ön elemenin 1. aşaması için yüksek çözünürlüklü dijital sunum dokümanı hazırlarken, ana unsur bu TEMA olacaktır. Yarışmanın tüm süreçlerinde yarışmacı bu TEMA’yı kullanmalıdır).

 

 • Bu yıl yarışmaya katılanlardan, ön eleme süreci olan ve 2. aşamada temaları doğrultusunda dokuma kumaş ön ürün hazırlamaları ve sunmaları istenmeyecektir.

 

 • 1. aşamada hazırlanacak olan yüksek çözünürlüklü dijital hikâye panosu; dokuma kumaş tasarımlarına öncülük eden fikirlere ilham kaynağı olan görselleri, renk, doku, kumaş yapısı, örgü gibi teknik ve estetik yönleriyle tasarımları ifade eden verileri, yaratıcı ve özgün dokuma kumaş tasarımlarına yönelik çizim ve anlatımları (eskizleri, desenleri vb.) içermelidir.

 

 • Hikaye panosunda, dokuma kumaş tasarımlarının kullanım alanına ait önerilere de yer verilmelidir.

 

 • Hikaye panosunun yer alacağı dijital doküman en fazla 50 MB ve JPG formatında olmalıdır. Dijital ortamda hazırlanacak hikaye panosu 50×70 cm boyutları içinde tasarlanmalıdır. Pafta, dikey ya da yatay olarak kullanılabilir ve paftanın sol üst köşesinde mutlaka rumuz yer almalıdır. (Rumuz: isminin açıklanmaması gereken durumlarda kullanılan, kişinin kimliği ile ilgili herhangi bir işaret içermeyen harf ve rakamlardan oluşan simge.)

 

 • Her yarışmacı yarışmaya bir adet dosya ile başvuru yapabilir.

 

 • Ön elemenin 1. aşamasında; sadece tema, temaya yaklaşım ve dijital yöntemle sunulacak hikaye panosu ile yarışmacının öncü ve yaratıcı düşüncesini, dokuma kumaş tasarımlarına yönelik fikirlerini en başarılı şekilde görsel olarak ifade eden 20 yarışmacı seçilecektir.

 

 • Ön elemenin 2. aşamasında; 20 yarışmacı ile çevrimiçi ortamda sözlü görüşme yapılacak, her yarışmacının temasını sözlü olarak açıklaması, fikirlerini ve yaratıcı düşüncelerini jüriye ifadesi istenecek, dokuma kumaş tasarımına ve üretimine ait bilgilerini ölçmek üzere sorulara cevap vermesi beklenecektir. Bu değerlendirme sonucunda 10 finalist belirlenecektir.

 

 • Ön elemenin 2. aşama değerlendirme sürecinde yarışmacıya belirlediği tema doğrultusunda dokuma kumaş ön ürünlerini tasarlama, özellikle de endüstriyel üretimde dokuma kumaş ürün geliştirme süreci hakkında bilgi verilecektir.

 

 • Seçilen 10 finalist yarışmanın 3. aşamasında öncelikle endüstriyel üretimlerini gerçekleştirecekleri firmaları ile eşleştirilecektir.

 

 • Bu eşleştirme sonrasında finalistler ön ürünlerde kullanacakları iplikleri belirlemek ve seçmek üzere iplik sponsoru firmalar ile üretimleri yapacak olan sponsor firmalarını ziyaret ederek temalarına uygun ipliklerin seçimlerini yapacaklardır.

 

 • Finalistler ön ürün tasarımlarında, firmalarda belirledikleri bu iplikler dışında, kendi temin ettikleri dokuma kumaş üretimine uygun iplikleri de kullanabilirler. (Endüstriyel üretimde sorun yaşamamak için kullanılan ipliklerin özellikle dokuma kumaş üretimine uygun olmasına dikkat edilmelidir).

 

 • Finalistlerin firmalarda belirlediği ve seçimini yaptığı bu iplikler ile 16 çerçeveli masa üstü armürlü dokuma tezgâhı ATHİB tarafından adreslerine gönderilecektir.

 

 • 3. aşamada 10 finalistten belirlemiş oldukları TEMA, ön elemede önerdikleri fikirler ve tasarımlar doğrultusunda boyutları en az 20×20 cm olan 4 adet dokuma kumaş ön ürün geliştirmeleri ve üretmeleri istenmektedir.

 

 • Yarışma sürecindeki ödüllerden birisi olan “LC WAIKIKI Kurumsal Akademi” desteği ve iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitim programı 4 gün olarak planlanmıştır. 10 finaliste sağlanan bu eğitim programı 3.aşama sürecinde tamamlanacaktır. Program kapsamında elyaf ve malzeme bilgisi, gelecek sezonlara ait eğilimler, tema oluşturma süreçleri, dokuma kumaş tasarlama ve kumaş koleksiyonu hazırlama, ürün geliştirme içerikli eğitimler verilecektir.

 

 • 4. aşama olan endüstriyel üretim sürecinde; finalistler tasarladıkları ve ürettikleri dokuma kumaş ön ürünleri geliştirmek ve endüstriyel üretimlerini yapmak üzere sponsor firmalarının işletmelerinde mentörleri ile bir araya geleceklerdir. Endüstriyel üretim süreci en az 25, en fazla 45 gün olarak planlanmıştır. Finalistler, endüstriyel üretim sürecinde, temaları doğrultusunda ve mentörlerinin rehberliğinde, yeni dokuma kumaş tasarımları geliştirerek, metraj üretimlerini yapacaklardır.

 

 • Finalistin talep etmesi ve resmi şartların uygunluğun durumunda endüstriyel üretim sürecinde yarışmacıya dokuma stajı yapma imkanı sunulacaktır.

 

 • Yarışmanın final değerlendirmesi 01 Kasım 2021 tarihinde, yüz yüze yapılacaktır.