Ön Jüri Değerlendirmesi Kayseri’de!

2012 yılından bu yana hem bünyesinde faaliyet gösteren firmaların tasarım kapasitelerinin arttırılması ve yarattıkları katma değeri arttırmak hem de başta bölgede kurulu üniversiteler olmak üzere Türkiye genelindeki öğrencilerin yaratıcılıklarını desteklemek ve sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın Ön Jüri Değerlendirme Toplantısı bu sene Kayseri’de yapılıyor.

Şu ana kadar Türkiye’deki 14 üniversitenin tekstil ve moda tasarım ile tekstil mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilere açık olan yarışmaya 62 başvuru alındı.

8.ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması kapsamında belirlenen “Kendi Temanı Kendin Belirle” sloganı ile yola çıkan Türkiye’nin ilk ve tek dokuma kumaş tasarımı alanındaki yarışması olan ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, 2012 yılından bugüne 700’e yakın genç tasarımcı ile buluştu.

“Gençler hayal etsin, ATHİB hayalleri gerçeğe dönüştürsün” ilkesiyle genç tasarımcıların tasarımlarını ve hayallerini dokumaya dönüştüren Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, ülkemizin ar-ge, tasarım ve inovasyon hedefleri doğrultusunda da her geçen gün daha nitelikli ürünlerin üretilmesi ve Türkiye ihracatında katma değerli ürünlerin payının artması için tasarımı öncelik olarak belirlemiştir.

DERECEYE GİREN KUMAŞLAR ADANA VE K.MARAŞ’TA DOKUNUYOR!

Yapılacak ön jüri değerlendirmesi ile seçilen 10 tasarım sahibi, LCW Kurumsal Akademi işbirliği ile bu sene üçüncü kere ve ATHİB Finalistlerine özel düzenlenecek olan Trend Takibi ve Analizi Eğitimi alacak.

Eğitim sonrasında finalistler Ekim ayında yapılması planlanan final için tasarımlarını Türkiye’nin en önemli dokuma kumaş üreticileri olan üretici firmalarda üretme aşamasına geçecekler. Üretimde finalistlere; Arseteks Tekstil, Bossa Ticaret, Bakırlar İplik,  İskur İplik, Kıvanç Tekstil, Kimteks Tekstil, Kipaş Mensucat, Meteks Moda, Oğuz Tekstil ve Şirikçioğlu Mensucat sponsor olacak, finalistler bu firmalarda hem üretimlerini gerçekleştirecek hem de dokuma stajlarını yapacaklar. Yarışmacılar Final Gecesi’ne kadar hazırlıklarını firmalardaki mentörleri ile tamamlayacaklar.

FİNALİSTLERİN TAMAMINA NUMUNE DOKUMA TEZGÂHI HEDİYE EDİLİYOR

Yarışma ödülleri kapsamında finale kalan on öğrenci numune dokuma tezgâhı, LCW Kurumsal Akademi eğitimi ve Paris Premiere Vision Tekstil Fuarı’nı ziyaret etme hakkını kazanacak.  Ekim ayından düzenlenecek olan Final Gecesi’nde dereceye giren ilk 3 finalist ise para ödülü ile ödüllendirilecek ve dereceye girecek olan finalistlerden biri Ticaret Bakanlığı desteği ile dünyanın en prestijli tasarım okullarından birinde 2 yıl yurtdışı eğitim hakkı kazanacak.

KIVANÇ: “EN ÖNEMLİ YATIRIM İNSAN KAYNAĞINA YAPILAN YATIRIMDIR”

Yarışma ile her geçen gün daha fazla gence ulaştıklarını ve hem bölgenin hem de ülkenin tasarım kültürünü geliştirmek için aralıksız çalıştıklarını belirten ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, yarışmaya katılan tüm öğrencilere ve destekleyen tüm sponsor ve akademik kadrolara teşekkür ettiğini belirtti.

Üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen bu yarışmanın hem bölgeye hem de Türkiye’ye kattığı katma değerin öneminden söz eden Kıvanç, “Çok içimize sinen bir iş yapıyoruz, bunu sekizinci kez yapıyoruz ve her sene hem yarışmacı sayımız artıyor hem de bizim onları yüreklendirmek için yarışmacılara sunmaya çalıştığımız ödüller artıyor. Yatırım çok önemli, bir iş insanı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki en önemli yatırım insan kaynağına yapılan yatırımdır ve biz bunu elimizden geldiğince gerçekleştiriyoruz” dedi.