İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Altbilgiye atla

Bu sene Hayalperest sloganı ile yola çıkılan 6.ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması sürecinde, 13 günlük bir yolculuk ile 11 üniversite ve 12 tekstil, moda tasarımı, tekstil mühendisliği bölümü ziyaret edilmiştir. 5000 kilometre süren yolculuk sonunda 1000 genç tasarımcıya ulaşılarak yarışma hakkında bilgi verilmiştir. Üniversite ziyaretleri sırasında özel olarak hazırlanan yarışma gezici sergisi ile geçtiğimiz yıl yarışma sürecinde üretilen endüstriyel ürünler ve finalistlerin ön ürün ile paftaları sergilenmiştir. Böylece sınıflarda yapılan bilgilendirme sunumlarının yanında öğrencilerin kumaşlar ile tanışmaları da sağlanmıştır.

Üniversite Tanıtım Seminerleri ve Gezileri kapsamında hazırlanan Tanıtım Filmi’ne https://www.youtube.com/watch?v=sApvLHWQ2wk&t=23s bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bu yarışmanın dokuma kumaş tasarımı alanında Türkiye’de yapılan ilk ve tek yarışma özelliğine sahip olduğunu belirten ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Çukurova bölgesinin kültürel ve geleneksel üretim biçimi ile tasarımın inovatif bir şekilde buluşmasından yola çıkıldığını ve 6 yıldır yarışmanın büyük bir başarı ile tüm Türkiye’ye yayıldığını” belirtti. Sn. Kıvanç “Tekstilin doğduğu ve tekstilin doyurduğu verimli Çukurova üzerinde gelenek ve göreneklerimizi modern tasarım anlayışı ile bütünleştirerek hem bölgemizde yer alan firmalarımız hem de öğrencilerimizin hayatlarına dokunduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

Taklit eden bir ülkeden, ürünleri taklit edilen bir ülke olmak yolunda eğitimin önemine sıklıkla değinen Sayın Kıvanç, yarışma kapsamında dereceye giren öğrencilerin özellikle en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa ülkelerinde eğitim almaları ile beraber geniş bir vizyona sahip olarak bu topraklara döneceklerini ve elde ettikleri yurtdışı tecrübelerini kültürel entegrasyon senteziyle bölgemize kazandıracaklarını belirtmiştir.

Bu vesileyle yarışmamızın son başvuru tarihinin 14 Haziran 2017 olduğunu hatırlatır ve üniversitelerin tekstil ve moda tasarımı ile ilgili Güzel Sanatlar Fakülteleri, Mühendislik Fakülteleri ve Sanat Tasarım Fakültelerinde okuyan veya mezuniyetlerinin üzerinden 1 yıl geçmemiş mezunlarımızın yarışmaya katılım hakkındaki tüm soruları ve online başvurulara https://www.dokumayarismasi.org/ websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.