İçeriğe geç Altbilgiye atla

BAŞVURU KOŞULLARI

 

KİMLER KATILABİLİR?

“ATHİB- 13. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması”na; Üniversitelerin Tekstil ve Moda Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil Mühendisliği bölümlerinde okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Lisans öğrencileri ile bu bölümlerden son 1 yıl içerisinde mezun olanlar başvuru yapabilir. Ayrıca Üniversite enstitülerinin Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı programlarında Yüksek Lisans düzeyinde öğrenci olanlar da katılabilir. Aynı yıl içinde herhangi bir tasarım yarışmasına takım olarak başvuru yapan tasarımcı (öğrenciler/mezunlar) bireysel olarak yarışmaya başvuru yapabilirler.

*Yüksek Lisans düzeyinde öğrenci olan ancak beraberinde akademik kadroda görevli olanlar yarışmaya başvuru yapamaz.

** ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda daha önce 2. kere finale kalmaya hak kazanmış, final sürecini tamamlamış finalistler 3. kez yarışmaya başvuru yapamazlar.

***Ticaret Bakanlığının desteklediği ve İhracatçı Birliklerinin düzenlediği tasarım yarışmalarından birinden sadece para ödülü alan yarışmacı aynı yıl İhracatçı Birliklerinin düzenlediği diğer tasarım yarışmalarına katılamaz.

****ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda finale kalan yarışmacılar aynı anda herhangi bir tasarım yarışmasında final süreci yürütemez.

*****Birliklerin düzenlediği tasarım yarışmalarına katılımın çeşitlendirilmesi adına Ticaret Bakanlığının desteklediği ve İhracatçı Birliklerinin düzenlediği bir tasarım yarışmasında dereceye giren (1.2.3.olan) yarışmacı bir daha Birliklerin düzenlediği tasarım yarışmalarına katılamaz.

TEKNİK ŞARTLAR NELERDİR?

  • Yarışmacı sezon trendleri doğrultusunda ana bir TEMA belirleyecek ve kendi belirleyeceği bu TEMA doğrultusunda başvuru yapacaktır.
  • Yarışmacı başvuru dosyasında yer almak üzere A3 boyutunda bir TEMA PAFTASI düzenlemeli fotoblok malzemeye dijital çıktı alarak sunmalıdır.
  • Tema paftasında, koleksiyonun hikâyesini en doğru şeklide ifade eden görsel esin kaynakları, yazılı açıklamalar, anahtar kelimeler; ürünlerin teknik açıklamaları, ön ürünlerde kullanılan iplik, malzeme, kullanım alanı vb. ilgili bilgiler yer almalı beraber koleksiyonu oluşturan ön ürünlerinin çizim vb. tekniklerle elde edilen eskizlerine mutlaka yer vermelidir.
  • Yarışmacılar yenilikçi ve yaratıcı fikirlerini, dokuma kumaş üretim yöntemlerini kullanarak ürettikleri en az 20×20 cm boyutlarındaki özgün 4 ön ürün (prototip kumaş) tasarımı ile başvuru yapmak zorundadır.
  • Her bir ön ürün (prototip kumaş) A3 boyutunda 4 ayrı pafta şeklinde dosyada yer almalıdır.
  • Başvuru dosyasında “A3 boyutunda tema paftası ve A3 boyutunda 4 adet ön ürün paftası” olmak üzere 5 adet pafta olmalıdır. Bu şartlara uymayan başvurular kabul edilmeyecektir.