İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Altbilgiye atla

ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın ödülleri verildi

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (ATHİB) 8’incisini düzenlediği Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda ödüller Adana Müzesinde düzenlenen muhteşem bir geceyle sahiplerini buldu.

KUMAS3 14 üniversiteden 62 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmada, ‘Unutuş Nehri: Lethe’ temasıyla Sedef Sena Güler birinciliği kazandı. ‘Ona Eureka’ temasıyla Sardar Akyüz ikinci, ‘Ine Nari’ temasıyla Maide Özer üçüncülüğü elde etti. 10 finalist arasında dereceye giren yarışmacıların ödüllerini Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Adana Sanayi Odası Başkanı (ADASO) ve ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç verdi.

KUMAS2

Arkeoloji Müzesi’nde görkemli tören
Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçıları Meclisinin (TİM) desteğiyle geleneksel olarak düzenlenen 8. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Adana Arkeoloji Müzesi’nde (Eski Milli Mensucat Dokuma Fabrikası) gerçekleştirildi. Görkemli geceye Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, ATHİB Başkanı Fatih Doğan ve AKİB’e bağlı Birlik Başkanları, Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adana Sanayi Odası Başkanı (ADASO) ve ATHİ Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ve seçkin davetliler katıldı.

‘Taklit eden değil, taklit edilen olmak istiyoruz’
Açılış konuşmasını yapan ADASO Başkanı ve ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, inovatif ve özgün tasarımlar geliştirmek, uluslararası tekstil pazarında etkin olmak ve modayı belirleyen ülkeler arasında yer almak amacıyla böyle bir yarışma düzenlediklerini belirtti. Bu yılki yarışmayı ‘Kendi Temanı Kendin Belirle’ temasıyla düzenlediklerini kaydeden Zeki Kıvanç, “Taklit eden değil, taklit edilen olmak istiyoruz. Bölgemizdeki firmalarımızın tasarım kültürünü benimsemesini istiyoruz. Kendi kültürümüzle özgün ve global değerler yaratmak istiyoruz. Gençlerimizi bu hedeflere ulaşmak için destekliyoruz. Bugüne kadar bine yakın tasarımcıyı sektörle buluşturduk. Yarışmamızın birincilerini yurtdışı eğitimlere gönderdik. Üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen bu yarışmanın hem bölgemize, hem de ülkemize kazandırdığı katma değerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Nitelikli tasarımcı yetenekli öğrenciler arasından çıkar
Kıvanç, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK)  moda tasarımı ile ilgili bölümlere yetenek sınavı yerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alma kararını yeniden gözden geçirmesini istedi.  Kıvanç, “Nitelikli tasarımcı yetenekli öğrencilerin arasından çıkar. Bugüne kadar moda tasarımı ile ilgili bölümlere öğrenciler yetenek sınavı ile alınıyordu ancak YÖK’ün bu yıl aldığı kararla adı geçen bölümlere merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacak. Bu kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Yaratıcı yeteneklerin merkezi sınavla ölçülebileceğine inanmıyoruz ve YÖK’ün bu kararı gözden geçirmesini bekliyoruz” diye konuştu.

‘Tekstile yön verecek gençlerin yaratıcılığı çok önemli’
Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise yarışmanın Türk tekstil firmalarının tasarım kapasitelerini ve yarattıkları katma değerin arttırılması, sektöre yön verecek öğrencilerin yaratıcılıklarının desteklenmesi adına büyük önem taşıdığını vurguladı. Tekstil ve Hammaddeleri Sektörü’nün 2023 ihracat strateji haritasında, tasarım ve koleksiyonları çeşitlendirme, takipçilikten trend belirleyici olmaya geçme hedefleri belirlediğini anımsatan Vali Demirtaş “Türk tekstil sektörünün dünya ile rekabet gücünün artması ise; teknoloji düzeyinin yükseltilmesine, inovasyon çalışmalarının çoğaltılmasına, Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasına ve moda-marka çalışmalarının hızlandırılmasına bağlıdır. O sebeple tekstil sektöründe de gereken adımları atmalı; ürettiğimiz ürünleri dünyanın bildiği, tanıdığı ve güvendiği markalar haline getirmeli, mutlak surette katma değere dönüştürmeliyiz” diye konuştu.

‘Modalı ve markalı ürünler yaratmalıyız’
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da 342 milyar dolarlık dünya tekstil pazarında Türkiye’nin 10,3 milyar dolar ile yüzde 3 pay aldığını, rekabet gücünü arttırmak için ülke olarak tasarım, inovasyon ve ürün geliştirmeye büyük önem verdiklerini dile getirdi. ATHİB’in düzenlediği yarışmanın da bu amaca hizmet eden güzel bir örnek olduğunu vurgulayan Turagay, şöyle konuştu: “Tüketicilerin tercihlerine zevklerine göre yeri geldiğinde kişisel ürün yapabilecek nitelikte tasarıma ve inovasyona ihtiyacımız var. Modalı ve markalı ürünler yaratmalıyız. Modalı ve markalı ürünler yaratarak, dünya konfeksiyon piyasasında bir İtalya bir Fransa olabilmeliyiz. Bunu kısmen yaptık, çok iyi markalarımız çıktı. Ama yeterli değil. Tasarıma, inovasyona, ürün geliştirmeye daha çok önem vermemiz lazım. 11 yıl önce, Ticaret Bakanlığı olarak bir tebliğ çıkardık ve tasarım ürün geliştirme desteklerini işleme koyduk. Bu destekleme arasında ATHİB’in geleneksel hale gelen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması da var. Bugüne kadar 180 öğrencimizi yurt dışında burslu okuttuk. Bu yılki yarışmada birinci gelen öğrencimize de iki yıl süreyle yurt dışında eğitim imkanı sunacağız. Katma değerli ihracatımızı arttırmak için hayaller kurmalıyız ve gerçeğe dönüştürmeliyiz. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşında ortaya çıkan boşlukları değerlendirmemiz lazım. Çok kuvvetli, endüstrimiz ve sanayimiz var. Özellikle tekstil ve konfeksiyonda bunu en iyi şekilde değerlendirebiliriz. Tasarımı ve inovasyonu ürünlerimize daha fazla entegre etmeliyiz.”

Final gecesinde heyecan doruktaydı
Konuşmaların ardından ATHİB 8.Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda finale kalan 10 yarışmacının tasarımları tanıtıldı. Mersin Opera ve Balesi (MDOB) sanatçılarının büyüleyici danslarıyla renklendirdiği final gecesinde, jürinin değerlendirmesine göre ‘Unutuş Nehri: Lethe’ temasıyla Sedef Sena Güler birinciliği kazandı. ‘Ona Eureka’ temasıyla Sardar Akyüz ikinci, ‘Ine Nari’ temasıyla Maide Özer üçüncü oldu. LC Waikiki Özel Ödülü’nü ise ‘Magma’ temasıyla Aykut Alcı, ‘Gizemli Dokunuş’ temasıyla Beyaz Atman paylaştı. Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Adana Sanayi Odası Başkanı (ADASO) ve ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç takdim etti. Birinciye 2 yıl yurt dışı eğitim ve 25 bin lira, ikinciye 20 bin lira, üçüncüye 15 bin lira para ödülünün dağıtıldığı yarışmada, 10 finalistin Paris Premiere Vision Tekstil Fuarı’na katılımının sağlanacağı, ayrıca masa üstü dokuma teghazı hediye edileceği belirtildi. Törende sponsor firmaların temsilcilerine de teşekkür plaketleri alkışlar eşliğinde sunuldu.