İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Altbilgiye atla

ATHİB, Design Week Turkey’de, yeri yerinden oynattı!

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından bu sene 7.si düzenlenen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması kapsamında, finale kalan 10 finalistin ürünlerinden oluşan özel bir dokuma kumaş koleksiyonu, Design Week Turkey etkinlikleri kapsamında 16-18 Kasım 2018 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde görücüye çıktı.

– ATHİB standı 2500’ün üzerinde ziyaretçiyi ağırladı

2500’ün üzerinde stant ziyaretçisini ağırlayan ATHİB standı, gerek ziyaretçilerden gerekse yerli ve yabancı tasarımcılardan büyük ilgi görürken, Türkiye’nin en geniş kapsamlı tasarım etkinliği olan Design Week Turkey kapsamında ATHİB standında yerini alan finalistler, yarışmaya başvuru süreçleri ve endüstriyel üretim aşaması hakkında ziyaretçilere bilgi verdi.

Oldukça yoğun ilgi ile karşılasan yarışmanın finalistlerine doğrudan iş teklifleri de yapıldı.      Tecrübe aktarımı sayesinde, özellikle önümüzdeki yıllarda ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’na başvuru göndermek isteyen tekstil ve moda tasarımı bölümü öğrencileri ile finalistler arasında kurulan diyalog ile beraber oldukça büyük bir başarıya ulaşıldı.

Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın yanında, ülkemizde ve de özellikle bölgemizde bir tasarım kültürünün oluşturulması için büyük bir emek verildiğini aktaran ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Bu kumaşlarda bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz, tasarımlarımız var, gençlerimizin dinamizmi ve heyecanı var. Biz geleneklerimizi geleceğimiz ile birleştirerek, bugüne kadar sektörümüz ve ülkemiz için kazandırdığımız 600’ün üzerinde gencimiz ile gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

– ATHİB standına Ayşe Arman’dan büyük ilgi

Etkinliğin son gününde ATHİB standını ziyaret eden Gazeteci Ayşe Arman ise, kumaşlar ve gençler arasında kurulan bağdan çok etkilendiğini ve özellikle Adana ve Kahramanmaraş’taki firmaların genç tasarımcılara sunduğu üretim imkanları ile ülkemizin tasarım anlamında çok önemli bir noktaya temas ettiğini vurguladı. Yarışma kapsamında dereceye giren tasarımcılar ile kumaşları hakkında sohbet eden ve sorular soran Arman, ATHİB standından oldukça etkilendiğini dile getirdi.