İçeriğe geç Kenar çubuğuna atla Altbilgiye atla

Adana’da tasarım rüzgârı esti

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (ATHİB), Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) desteğiyle bu yıl yedincisini düzenlediği Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.5bdc490bc03c0e262c59fe53

Yarışmada birinciliği ‘Düzlem’ isimli dokuma kumaş koleksiyonu ile Berna Süslü kazandı. Dereceye girenler, toplam 36 bin TL para ödülü ve Ticaret Bakanlığı’nın uygun gördüğü kontenjan çerçevesinde yurtdışında eğitim hakkı kazandı.

Bu yıl “Yeni Nesil Dokunuşlar” temasıyla düzenlenen yarışmanın ödül törenine ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan ile TİM Başkanvekili ve ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç’ın ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve sektör temsilcileri katıldı.

Müze haline getirilen Milli Mensucat Fabrikası’nda gerçekleşen törende birinciliği ‘Düzlem’ isimli dokuma kumaş koleksiyonu ile Berna Süslü kazanırken, ‘New Butterfly’ koleksiyonu ile Şansım Televi Boğa ikinci, ‘Muture Core’ koleksiyonu ile Gizem Nur Bağ ise üçüncü sırada yer aldı.

5bdc4938c03c0e262c59fe60

Aralarında tekstil moda tasarım ve tekstil mühendisliği bölümlerinde okuyan 16 üniversiteden 74 yarışmacının başvurduğu ve 10 finalistin yarıştığı etkinlikte dereceye girenler ödüllerini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç’ın elinden aldı. Yarışmada birinciye 15 bin TL, ikinciye 12 bin TL ve 3’üncüye de 9 bin TL ödül verildi. İlk 3’e girenler Ticaret Bakanlığı’nın uygun gördüğü kontenjan çerçevesinde yurtdışında eğitim imkanına da kavuştu. Gecede dereceye giren ilk 10 finaliste dokuma tezgahı hediye edildi.

PARİS’E ADANA’DAN UÇACAKLAR

Ayrıca 10 finalist, tasarımlarını Paris Premiere Vision ile Design Week Turkey fuarlarında sergileme imkanına kavuştu. Finale kalan 10 yarışmacının kumaşları, daha önce ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nı kazanarak eğitimlerini İtalya’daki NABA Milano Academy’de tamamlayıp yurda dönen Arif Kara ve Şenay Aslan’ın imzası ile sahneye taşındı.

KUMAŞLAR DUYGU İÇERİYOR

Zeki Kıvanç, Adana’nın üretmeye, çalışmaya, kalbini ve ruhunu vatan uğrunda feda etmeye devam ettiğini söyledi. Kıvanç, “Bu anlamlı töreni pamuğun beşiği olan Milli Mensucat Fabrikası’nda yapmaya karar verdik. Biz daha çok ihracat yapmak ve istihdam sağlamak istiyoruz. Dokuduğumuz kumaşlar duygu içermektedir. Biz de bu yolda kumaşlarımıza ayrı bir renk, duygu, coşku katmaları için genç tasarımcılarımızı destekliyor ve birlikte büyüyeceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar hayata geçirdikleri 7 yarışmada 700’e yakın tasarımcının sektörle buluştuğuna dikkat çeken Kıvanç, “Bu sene kumaşlarımıza Yeni Nesil Dokunuşlar ile anlam kattık. Yeniliklerin yanında, hayallerimizi de kumaşlarla birleştirdik. Her geçen senenin sonunda da gerek gençlerimizi gerekse de kumaşlarımızı bambaşka boyutlara taşıdık. Bizler, gençlerin hayallerini ülkemizin hayalleri ile gerçekleştirmek için varız” dedi.